Voda jako nejdražší komodita.


Voda je jednou, z nejdražších komodit na světě a vyhlídky do budoucna nejsou zrovna růžové. Její cena i spotřeba každoročně stoupá a to nejen v Evropě, ale na celém světě. Nejen že cena vody každoročně roste v řádu desítek procent. Připočteme li k tomu stále častější výkyvy počasí jako jsou extrémní sucha, kdy je vody nedostatek nebo naopak povodně, kdy se zásadně zvyšují náklady na čištění podzemních vod, samotná cena čisté vody bude stále stoupat.


Za posledních 25 let vzrostla cena vody až 100 násobně. Obrovské cenové rozdíly jsou nejen v Evropě, ale lze je pozorovat i na území ČR. V roce 2014 jsou nejdražší Rokycany nebo Turnov s cenou přesahující 92 Kč za m3, Tábor dokonce přesáhl magickou hranici 100 Kč /m3. Nejlevnější jsou naopak obce Klatovy nebo Česká Třebová kde se cena vody šplhá na necelých 55Kč/m3 nebo Krnov, kde lidé platí necelých 42 Kč/m3. Srovnání cen vody lze ale vždy provádět jen z dlouhodobého hlediska, protože lokálně rozhoduje konkrétní investice, náklady na distribuci, stav rozvodné sítě, kvalita samotných podzemních zdrojů ap.

V roce 1990 jsme v ČR platili za vodu v průměru necelých 0,90 Kč/m3, v roce 2014 je to už v průměru téměř 78kč/m3. Denní spotřeba vody se přitom pohybuje kolem 90-100 litrů na osobu a den. *

Tipy jak šetřit vodou:

Největší spotřeba vody je v koupelně. Začněte šetřit vodou ještě dnes a dodržujte několik důležitých zásad:

  • Rozmyslete si, jestli je vhodná koupel v plné vaně nebo stačí rychlá sprcha. Při sprchování ušetříte až třetinu nákladů na vodu.

  • Vylepšete WC o úspornou splachovací nádobku. Nepoužívejte WC jako odpadkových koš. Zbytečně vyčerpáte až 10 litrů čisté vody.

 

 Náklady snížíte i s novým adaptérem na vododní baterii Water Saver a to až o 70%.

 Díky adaptéru Water Sawer spotřebujete jen tolik vody, kolik je opravdu zapotřebí.

 

  * zdroj: Veolia.cz